نقد و بررسی لپ تاپ اپل, نقد و بررسی لپ تاپ ها

مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو؛ کدام لپ‌تاپ بهتر است؟

مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو؛ کدام لپ‌تاپ بهتر است؟

انتخاب لوازمی مانند لپ‌تاپ، موبایل و ساعت هوشمند به دلیل برندها، قیمت و قابلیت‌های مختلف کار آسانی نیست. شرکت اپل مدتی است که تصمیمی بر مبنای استفاده از پردازنده‌های شخصی خود یعنی M1 به جای پردازنده‌های شرکت اینتل گرفته است که در ادامه به تأثیرات مثبت یا منفی این تصمیم می‌پردازیم.

با توجه به سرعت، کیفیت و باتری‌های بکار رفته در لپ‌تاپ‌های اپل آینده درخشانی برای این محصولات پیش‌بینی می‌شود. در رابطه با لپ‌تاپ‌های محبوب شرکت اپل نیز انتخاب سخت است؛ چند وقتی است که صحبت‌ها در رابطه با مقایسه مک بوک ایر و مک بوک‌های پرو افزایش یافته است.

تفاوت مک بوک ایر و مک بوک‌های پرو مقوله‌ای بسیار جذاب برای افراد مختلفی است. در این مقاله سعی داریم با مقایسه و بررسی این لپ‌تاپ‌ها به سؤال مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو پاسخی منطقی دهیم تا بتوانیم راهنمای شما برای خرید مک بوک باشیم.

تعداد پورت‌های مک بوک‌ها

در مقایسه مک بوک پرو و مک بوک ایر یکی از موارد قابل توجه تعداد پورت‌ها است. مک بوک ایر به دو پورت ۳ Thunderbolt مجهز است. در ابتدا به نظر می‌رسد این تعداد پورت برای استفاده‌های روزمره و کوتاه عادی و کافی است اما با استفاده طولانی مدت احتمالاً با مشکل مواجه خواهید شد.

مک بوک پرو ۱۳ اینچی شرکت اپل نیز تنها دارای دو پورت USB_C است این در صورتی است که مدل‌های اینتل این دستگاه که هنوز هم توسط شرکت اپل به فروش می‌رسند دارای ۴ پورت USB اند.

مک بوک پرو دارنده ۴ پورت نسبت به ۲ پورت حدود ۵۰۰ دلار قیمت بالاتری دارد. مک بوک پرو ۱۶ اینچی نیز وجود دارد که دارای ۴ پورت USB_C Thunderbolt 3 استاندارد است که دو طرف دستگاه قرار گرفته‌اند.

درگاه مک بوک ایر و مک بوک پرو ۱۳ اینچی در سمت چپ دستگاه وجود دارد که ممکن است در برخی مواقع به دلیل مدیریت فضای اطراف آزار دهنده باشد و کارهای مدیریت کابل زیادی را به همراه خود داشته باشند.

اما مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو؟ چنانچه از آن دسته افراد هستید که تعداد پورت موجود در لپ‌تاپ برایتان اهمیت دارد مک بوک پرو ۱۶ اینچی برای شما مناسب‌تر است.

تعداد پورت‌ها مک بوک ایریا مک بوک پرو

صفحه نمایش مک بوک

در مقایسه صفحه نمایش دو مک بوک پرو و ایر به رقابتی تنگاتنگ می‌رسیم. در هر دو لپ‌تاپ نمایشگر رتینا (Retina) به کار رفته است که بسیار رنگارنگ‌اند. صفحه نمایشگر رتینا نوعی صفحه LCD است که به طور اختصاصی توسط شرکت اپل مهندسی می‌شود تا توسط دیگر شرکت‌ها تولید شوند.

سازندگان این صفحه نمایشگر ادعا می‌کنند تراکم پیکسل این صفحات آن‌قدر زیاد است که با چشم غیر مسلح و فاصله‌ای استاندارد نمی‌توان پیکسل‌ها را تشخیص داد.

صفحه نمایش رتینا تابه‌حال برای مک بوک، آی‌پد، آیفون و آی‌پاد تاچ به کار رفته است. با وجود نوع صفحه نمایشگر یکسان شباهت‌های بسیاری بین این سه مدل است اما در مک بوک‌های پرو روشنایی صفحه عملکرد بهتری دارد.

بر اساس آزمایش‌های انجام شده بر روی صفحه نمایش این دستگاه‌ها مشخص شد که مک بوک ایر حداکثر ۳۶۵٫۸ نیت روشنایی دارد اما مک پوک پرو ۱۳ اینچی ۴۳۴ نیت و مک بوک پرو ۱۶ اینچی حداکثر ۴۲۹ نیت روشنایی دارند.

توسط شرکت اپل نیز اعلام شده مک بوک‌های مجهز به پردازنده اینتل (مدل‌های پرو) حدود ۱۰۰ نیت روشنایی بیشتری از مک بوک ایر دارند بنابراین در پاسخ به کدام لپ‌تاپ بهتر است باید مک بوک پرو ۱۳ اینچی را نام برد.

صفحه نمایش مک بوک ایریا مک بوک پرو

 عملکرد مک بوک

با توجه به ادعاها و تجربیات مشخص شده مک بوک ایر و مک بوک‌های پرو هر دو نسبت به نسل‌های قبل عملکردی بسیار بهتر و بهبودیافته‌تر دارند اما مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو؟ در مقایسه عملکرد باید گفت مک بوک پرو ۱۳ اینچی گزینه بهتری است.

امتیاز بنچمارک: در بنچمارک‌های Geekbench 5 مک بوک ایر جدید با ۱۶ گیگ رم و پردازنده M1 امتیاز 5962 را کسب کرده است و مک بوک پرو جدید با ۱۶ گیگ رم و پردازنده M1 امتیازی تقریباً مشابه یعنی 5925 را به دست آورده است.

تست ویرایش ویدئو: در تست‌های انجام شده با استفاده از برنامه ویرایش ویدئو هندبریک مشخص شد در تبدیل یک فیلم 4k به 1080، مک بوک پرو M1 به 7 دقیقه و 44 ثانیه، مک بوک ایر به ۹ دقیقه و ۱۵ ثانیه و مک بوک پرو ۱۶ اینچی به ۸ دقیقه زمان احتیاج دارد.

تست سرعت خواندن دیسک: در تست سرعت خواندن دیسک بلک‌مجیک Black Magic Disk Speed Test مشخص شد که درایوهای SSD مدل‌ پرو M1 با سرعت خواندن 2824 مگابایت بر ثانیه از دو دستگاه دیگر سریع‌ترند. سرعت خواندن مک بوک ایر اپل ۲۶۹۲ مگابایت بر ثانیه و سرعت خواندن مک بوک پرو ۱۶ اینچی ۲۵۴۰ مگابایت بر ثانیه است.

عملکرد مک بوک ایریا مک بوک پرو

عمر باتری مک بوک

از ویژگی‌های بسیار مهم هنگام خرید موبایل، لپ‌تاپ و حتی ساعت‌های هوشمند عمر باتری بکار رفته در وسیله است. تصمیم شرکت اپل برای استفاده از پردازنده‌های M1 با توجه به عمر باتری یک تصمیم موفقیت آمیز و صحیح به شمار می‌رود.

نتایج حاصل از وب گردی و استفاده از سه دستگاه مورد بررسی با روشنایی ۱۵۰ نیت مشخص کرد که باتری مک بوک ایر ۱۴ ساعت و ۴۱ دقیقه، باتری مک بوک پرو با پردازنده M1 ۱۶ ساعت و 32 دقیقه و باتری مک بوک پرو ۱۶ اینچی ۱۰ ساعت و ۵۵ دقیقه دوام می‌آورد.

پردازنده M1 بکار رفته در مک بوک ایر و پرو با اختلاف نسبتاً قابل توجه در عمر باتری بهتر عمل کرده و تلاش‌های شرکت اپل جهت توسعه پردازنده M1 بیهوده نبوده است.

اگر عمر باتری برایتان اهمیت بالایی دارد در پاسخ به سؤال کدام لپ‌تاپ بهتر است باید گفت مک بوک پرو ۱۳ اینچی عملکرد بهتری دارد.

عمر باتری مک بوک ایریا مک بوک پرو

طراحی مک بوک ایر و مک بوک پرو

در مک بوک ایر و مک بوک پرو ۱۳ اینچی پردازنده M1 استفاده شده است‌. مک بوک ایر و مک بوک پرو هر دو با پوسته آلومینیومی تراش خورده در دو رنگ نقره‌ای و خاکستری تولید شده‌اند.

آلومینیوم به کار رفته در بدنه علاوه بر ایجاد سدی محکم در برابر ضربات فیزیکی حس سبکی را به دارندگان القا می‌کند. لبه کوچک قرار گرفته در جلو پایه این لپ‌تاپ‌ها باعث شده تا وسیله به راحتی باز شود.

با توجه به موارد گفته شده پس شباهت‌های ظاهری بسیاری مابین این دو مدل است اما در جزئیات و مشخصه‌های کوچک‌تر تفاوت‌هایی وجود دارد. مک بوک پرو ۱۶ اینچی در مقایسه با دو مدل دیگر بسیار بزرگ‌تر است اما این ویژگی باعث نشده طراحی بیرونی لپ‌تاپ ضعیف‌تر شود.

در این مدل مک بوک حاشیه‌های اطراف صفحه نمایشگر کاهش پیدا کرده و صفحه‌ای ۱۵ اینچی در اختیار کاربر قرار گرفته است در حالی که در دو مدل دیگر نمایشگر دارای حاشیه بیشتری است. هنگام بررسی ابعاد و اندازه کلی این لپ‌تاپ‌ها بیشتر از تفاوت با شباهت روبه‌رو هستیم.

همان‌طور که گفته شد مک بوک پرو ۱۶ اینچی از دو مدل دیگر صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد اما ضخامت دستگاه درست برابر ضخامت مک بوک ایر و پرو ۱۳ اینچی (ضخامت ۱٫۵ سانتی‌متر یا ۰٫۶ اینچ) است.

وزن سه دستگاه مک بوک ایر، مک بوک پرو ۱۳ اینچی و ۱۶ اینچی به ترتیب ۱٫۲، ۱٫۳ و ۱. ۹ کیلوگرم است اما مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو؟ در زمینه طراحی بیشتر سلیقه و کاربرد شما ملاک است.

طراحی مک بوک ایریا مک بوک پرو

قیمت مک بوک ایر و مک بوک پرو

از ویژگی‌های مهم برای تمامی کاربران قیمت کالا است. قیمت لپ‌تاپ با توجه به قابلیت‌ها و کیفیت محصول اعلام می‌شود و تا به اینجا مطلب باید متوجه شده باشید که با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های نسبتاً بهتر مک بوک‌های M1 قیمت بالاتری نیز دارند.

شرکت اپل سال‌های زیادی را بدون عرضه لپ‌تاپ‌هایی جدید و با قیمت کم‌تر از ۱۰۰۰ دلار سپری کرد اما با عرضه مک بوک ایر این قضیه به یک باره تغییر کرد. قیمت مک بوک ایر جدید تنها ۱ دلار از آن ۱۰۰۰ دلار کم‌تر است اما فضای ذخیره سازی پیش فرض دو برابر شده و به ۲۵۶ گیگابایت رسیده است.

برای تهیه یک مک بوک پرو ۱۳ اینچی با سی‌پی‌یو نسل دهمی روبه‌رو هستید اما باید ۵۰۰ دلار اضافه‌تر هزینه کنید پس در نهایت کدام لپ‌تاپ بهتر است؟ از نظر اقتصادی مک بوک ایر خریدی مقرون به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود.

قیمت مک بوک ایریا مک بوک پرو

بررسی کارآیی گیمینگ مک بوک‌ها

برای اجرای بازی‌های مختلف و سنگین نیاز به یک گرافیک عالی داریم تا بتوانیم با سرعت مناسب به هیجان لازم برسیم به‌عنوان‌مثال بازی‌های سه بعدی برای اجرا شدن نیاز به کارت گرافیک با کیفیت بالا نیاز دارند. مک بوک پرو ۱۶ اینچی نه تنها از نظر کارت گرافیک برای گیم مناسب‌تر است بلکه صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد که برای گیمرها لازم است.

صفحه نمایشگر رتینا با وضوح بالای تصویر خصوصاً برای بازی‌های سه بعدی برای گیمرهای حرفه‌ای بسیار کاربردی است. مک بوک ایر برخلاف مک بوک‌های سری پرو دارای فن نیستند و در پردازش‌های سنگین زودتر از مدل‌های پرو گلوگاه ایجاد می‌کنند.

داغ شدن بیش از حد موبایل و لپ‌تاپ خطری جدی برای آسیب به دستگاه محسوب می‌شوند بنابراین لپ‌تاپ‌های دارای فن دیرتر قدرت پردازنده را کاهش می‌دهند. مک بوک‌های پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی هر دو دارای دو فن با بهترین عملکردند اما مک بوک پرو ۱۳ اینچی تنها دارای یک فن است.

در پاسخ به سؤال مک بوک ایر بخریم یا مک بوک پرو باید گفت چنانچه هدف شما از خرید لپ‌تاپ گیم است قطعاً مک بوک‌های پرو مناسب‌ترند و بهتر است برای داشتن صفحه نمایشی بزرگ‌تر، کارت گرافیکی عالی و دو فن با بهترین عملکرد سراغ مک بوک پرو ۱۶ اینچی بروید.

گیمینگ با مک بوک ایریا مک بوک پرو

برنامه نویسی با مک بوک ها امکان پذیر است؟

تفاوت در سخت افزار لپ‌تاپ‌ها مسبب تفاوت در قدرت پردازش است. در برنامه نویسی دو فاکتور عمر باتری و قدرت پردازش حرف اول را هنگام انتخاب لپ‌تاپ می‌زنند. در قسمت قبل به این نتیجه رسیدیم که لپ‌تاپ‌های ایر مناسب گیمینگ نیستند اما در رابطه با برنامه نویسی چطور؟ کدام لپ‌تاپ بهتر است؟

ادعاهای بسیاری وجود دارد که گویای مناسب نبودن مک بوک ایر جهت برنامه نویسی‌اند اما مک بوک ایر اپل برای بسیاری از پردازش‌های مرتبط با برنامه نویسی در لپ‌تاپ مناسب است. چنانچه مشکلی با پرداخت هزینه مک بوک‌های پرو ندارید خب قطعاً آن لپ‌تاپ‌ها برای برنامه نویسی مناسب‌تر و انتخابی منطقی‌تری محسوب می‌شود.

مک بوک‌های پرو قدرت پردازش بالایی دارند و چنانچه مک بوک پرو ۱۴ و یا ۱۶ اینچ را بخرید بهترین گزینه را برای برنامه نویسی انتخاب کردید و تا مدت‌ها نیازی به تعویض لپ‌تاپ خود ندارید. اگر مک بوک ایر را انتخاب کردید توصیه می‌شود هرگز کانفینگ پایه تهیه نکنید.

برنامه نویسی مک بوک ایریا مک بوک پرو

جمع بندی

نوآوری، خلاقیت و کیفیت بالای محصولات ارائه شده توسط شرکت اپل افراد زیادی را به خرید این دستگاه‌ها متمایل کرده است.

در این مقاله سعی شد مک بوک‌های پرو و ایر در خصوص طراحی، تعداد پورت، عمر باتری، قیمت، صفحه نمایش و عملکرد مقایسه شوند تا در پاسخ به کدام لپ‌تاپ بهتر است بتوانید انتخابی راحت‌تر را داشته باشید. برنامه نویسی و گیمینگ دو استفاده رایج افراد از لپ‌تاپ است که به توضیحاتی مختصر در رابطه با آن‌ها پرداختیم.

به طور کلی مک بوک‌های پرو در مقابل مک بوک ایر عملکرد بهتر و سریع‌تری دارند و عمر بالاتر باتری قابلیتی قابل چشم پوشی نیست؛ همین عوامل از جمله دلایل ترجیح مک بوک‌های پرو به مک بوک ایر است.

برای همه افراد نمی‌توان نسخه یکسانی پیچید زیرا انتخاب‌ها با توجه به کاربرد، سلیقه و بودجه افراد متفاوت است برای مثال برای استفاده‌های روزمره و دانشجویی و همچنین بودجه پایین‌تر مک بوک ایر یک انتخاب فوق‌العاده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *