وبلاگ

علت کم شدن باتری هلث (Health) آیفون + راه حل مراقبت از آن

علت کم شدن باتری هلث (Health) آیفون + راه حل مراقبت از آن

باتری، یکی از عوامل اساسی و حیاتی در عملکرد تلفن همراه است. با گذشت زمان و استفاده مداوم، سلامت باتری آیفون کاهش می‌یابد اما گاها دلیل کم شدن سلامت باتری آیفون خودمان هستیم. کم شدن سلامت باتری آیفون به طور مستقیم تأثیراتی را بر عملکرد و بهره‌وری دستگاه دارد و می‌تواند تجربه کاربری را تحت تأثیر قرار دهد. با درک عواملی که می‌توانند منجر به کاهش سلامت باتری شوند، می‌توانیم اقدامات مناسبی را برای جلوگیری از این مشکل انجام دهیم. در این صفحه به بررسی علت کم شدن باتری هلث آیفون خواهیم پرداخت

بررسی سلامت باتری

اینکه چرا سلامت باتری آیفون زود کم می‌شود کاملاً به نحوه استفاده و حتی شرایط زندگی فرد (حتی گرما و سرمای شدید) وابسته است. برای تست سلامت باتری آیفون ابتدا وارد تنظیمات دستگاه شده و بخش Battery را انتخاب کنید. در بخش سلامت باتری یا Battery Health یک گزینه برای حداکثر گنجایش باتری وجود دارد. در این بخش گنجایش باتری نسبت به زمانی که باتری نو بوده است سنجیده می‌شود. اگر گنجایش کمتر از 80 درصد باشد باید به فکر باتری نو باشید و با بررسی علت کم شدن باتری هلث آیفون از سرعت کاهش آن بکاهید.

محدود کردن دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی

اولین گام برای جلوگیری از کاهش درصد سلامت باتری آیفون، محدود کردن دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی است. اغلب برای حفظ حریم شخصی، توصیه می‌شود دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی را محدود کنید اما این کار برای سلامت باتری نیز مفید است.

برای تغییر دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی در آیفون، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. در صفحه اصلی آیفون آیکون تنظیمات یا Set را پیدا کرده و وارد آن شوید.

۲. لیست نمایش داده را به پایین اسکرول کنید و وارد بخش حریم خصوصی یا Privacy شوید.

۳. گزینه‌ی موقعیت یا Location Services را انتخاب کنید.

۴. در این مرحله لیستی از برنامه‌هایی که به موقعیت مکانی دسترسی دارند، نشان داده می‌شود. بر روی هر برنامه که می‌خواهید دسترسی آن به موقعیت مکانی تغییر کند، ضربه بزنید.

۵. توجه داشته باشید که این مراحل ممکن است برای نسخه‌های مختلف iOS و دستگاه‌های آیفون متفاوت باشد. به لطف ویژگی‌های ارائه شده در iOS 13  با ضربه زدن روی برنامه‌ی مورد نظر، 4 گزینه برای دسترسی به موقعیت مکانی نمایش داده می‌شود. با توجه به نیازهای می‌توانید یکی از گزینه‌های هرگز یا Never، همیشه یا Always، هنگام استفاده از برنامه یا While using the app و دفعه بعدی بپرس یا Ask next time را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به دلیل ویژگی و ماهیت برنامه‌ها ممکن است هر 4 گزینه برای همه‌ی اپلیکیشن‌ها در دسترس نباشد.

 •  Never :علت کم شدن باتری هلث آیفون می‌تواند دسترسی‌های مختلف اپلیکیشن‌ها باشد. با انتخاب این گزینه، برنامه نمی‌تواند از موقعیت مکانی شما استفاده کند مگر مواقع ضروری. برای اپلیکیشن‌های مسیریابی و تاکسی‌های اینترنتی بهترین گزینه، Never است.
 •  Ask next time :با انتخاب این گزینه، دفعه بعدی که اپلیکیشن به موقعیت مکانی شما نیاز داشته باشد به شما اطلاع می‌دهد تا به طور موقت اجازه دسترسی آن را صادر کنید.
 •  While using the app :با انتخاب این گزینه، تنها زمانی که اپلیکیشن را باز کرده‌اید و از آن استفاده می‌کنید برنامه می‌تواند به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.
 •  Always :با انتخاب این گزینه، برنامه همیشه به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد.
  بهترین هدفون‌های بی سیم در بازار ایران

علت کم شدن باتری هلث آیفون محدود کردن دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی

محدود کردن اپلیکیشن‌هایی که از بلوتوث استفاده می‌کنند

یکی از علت های کاهش سلامت باتری آیفون، استفاده‌ی برخی از اپلیکیشن‌ها از بلوتوث است. سیستم عامل آیفون به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند به شما اطلاع دهد کدام اپلیکیشن به بلوتوث نیاز دارد و آیا اجازه دسترسی دارد یا خیر.

برای دسترسی به تنظیمات بلوتوث مراحل زیر را دنبال کنید:

 •  در صفحه اصلی آیفون آیکون تنظیمات یا Set را پیدا کرده و وارد آن شوید.
 •  لیست نمایش داده را به پایین اسکرول کنید و وارد بخش حریم خصوصی یا Privacy شوید.
 •  گزینه‌ی بلوتوث یا Bluetooth را انتخاب کنید.
 •  اکنون لیستی از برنامه‌ها که به بلوتوث دسترسی دارند نمایش داده می‌شوند. حالا می‌توانید برنامه‌هایی را که به صورت مخفیانه و در پس زمینه به بلوتوث دسترسی دارند را محدود کنید. در محدود کردن اپلیکیشن‌ها به بلوتوث تردید نکنید؛ زیرا علت کم شدن باتری سلامت باتری آیفون شما است و می‌توانید در صورت نیاز مجدداً آن را فعال کنید.

روشن کردن حالت Low Power

یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران هنگام خرید گوشی موبایل ظرفیت، دوام و سلامت باتری است. حالت کم مصرف یا Low Power در iOS یک ویژگی است که چند سال است در دسترس کاربران قرار گرفته و یکی از بهترین تنظیمات برای افرادی فراهم است که نگران عمر باتری دستگاه خود هستند. یک علت کم شدن باتری هلث آیفون می‌تواند عواملی غیر ضروری همچون فعالیت‌های پس زمینه دستگاه باشد. Low Power با توقف فعالیت‌های پس‌زمینه مانند دانلودهای مخفی و کاهش مدت زمان روشن بودن صفحه پس از غیر فعال بودن آن، انرژی مصرفی دستگاه را بهبود می‌بخشد. هنگامی که باتری دستگاه کمتر از 20 درصد می‌شود، یک پیغام جهت فعال شدن حالت Low Power نمایش داده می‌شود که می‌توانید از آن طریق فعالش کنید اما فعال کردن این حالت از طریق سیری، کنترل سنتر و تنظیمات نیز امکان پذیر است.

  آموزش آپدیت آیفون و آیپد؛ نحوه بروز رسانی سیستم عامل آیفون

فعال کردن حالت Low power از طریق تنظیمات بسیار ساده است؛ تنها کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 •  وارد تنظیمات (Settings) دستگاه آیفون شوید.
 •  بخش باتری (Battery) را پیدا کرده و آن را باز کنید.
 •  وضعیت Low Power Mode فعال کنید.

با فعال شدن این حالت، آیکون باتری که در بالای صفحه قرار دارد به رنگ زرد در می‌آید. هنگامی که آیفون شما به طور کامل شارژ شود، این حالت به طور خودکار غیرفعال می‌شود و باید مجدداً آن را فعال کنید.

جایگزین کردن اتصال WiFi با اتصال داده‌های تلفن همراه
یکی از علت های کاهش سلامت باتری آیفون استفاده از اینترنت سیم‌کارت یا داده‌های همراه است. برای افزایش حداکثری عمر باتری دستگاه خود می‌توانید از WiFi نیز استفاده کنید که در مقایسه با داده‌های تلفن همراه، شارژ کمتری مصرف می‌کند. برای این کار باید به دستگاه WiFi خانه یا محل کار خود وصل شوید.

علت کم شدن باتری هلث آیفون روشن کردن حالت Low Power

فعال کردن حالت هواپیما یا Airplane Mode

در مناطقی که آنتن ضعیف است یا کلاً بدون پوشش‌دهی سیم‌کارت است، آیفون خود را در حالت هواپیما قرار دهید. علت کم شدن باتری سلامت باتری آیفون می‌تواند قرار گرفتن در همین شرایط باشد؛ زیرا در این حالت تلفن همراه شما به دنبال سیگنال یا هر چیزی که بتواند به آن متصل شود می‌گردد. با فعال کردن حالت هواپیما شارژ دستگاه صرف پیدا کردن سیگنال نمی‌شود و همین می‌تواند به سلامت باتری موبایل کمک کند.

فعال کردن شارژ بهینه یا optimized battery charging

هنگام خرید ایرپاد و لپ‌تاپ و تلفن همراه کیفیت و ظرفیت باتری ازجمله اولویت‌ها است. مدام در حال شارژ بودن باتری و جریان کنترل نشده شارژ می‌تواند علت کم شدن باتری هلث آیفون باشد. شارژ بهینه باتری، یک ویژگی در برخی از دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلفن همراه است که به منظور حفظ عمر و کارایی باتری استفاده می‌شود. وقتی که شما یک دستگاه را به شارژر متصل می‌کنید، شارژر با قدرت کامل برق را به باتری می‌فرستد تا آن را شارژ کند اما در صورت استفاده از شارژ بهینه باتری، سیستم عامل دستگاه شما هوشمندانه عمل کرده و فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد تا باتری را در شرایط بهتر نگه دارد. این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

 •  کنترل جریان شارژ: در هنگام شارژ، سیستم عامل دستگاه می‌تواند جریان شارژ را کنترل کند تا باتری را به طور پیوسته و بهینه شارژ کند. نتیجه این عمل، کاهش فشار بر روی باتری است.
 •  شناسایی و جلوگیری از شارژ بیش از حد: سیستم عامل می‌تواند تغییرات در سطح بار باتری را تشخیص داده و پس از رسیدن به درصد شارژ مطلوب، شارژ را قطع کند تا از شارژ بیش از حد باتری جلوگیری شود.
 •  مدیریت شارژ: در صورتی که دستگاه شما شبانه روز به طور مداوم به شارژر متصل باشد، سیستم عامل می‌تواند شارژ را به گونه‌ای مدیریت کند که باتری طی دوره‌های زمانی کوتاه خاموش و روشن شود. این عملکرد در طول زمان، باتری کمتری استفاده می‌کند و باتری را در شرایط بهینه نگه می‌دارد.
  بهترین جایگزین‌های اپ استور

چگونه باتری هلث را بالا ببریم؟ بنا بر دلایل گفته شده می‌توان فهمید یکی از این روش‌ها، فعال کردن شارژ بهینه یا optimized battery charging است. برای فعال کردن این قابلیت روش زیر را دنبال کنید:

 •  وارد تنظیمات (Settings) دستگاه آیفون شوید.
 •  بخش باتری (Battery) را پیدا کرده و آن را باز کنید.
 •  گزینه‌ی optimized battery charging را فعال کنید.

شناسایی اپلیکیشن‌های پرمصرف

پس از خرید گوشی آیفون برنامه‌هایی روی دستگاه نصب می‌کنیم که مصرف شارژ بالاتری دارند. مصرف بالای شارژ توسط برخی از اپلیکیشن‌ها می‌تواند به کاهش درصد سلامت باتری آیفون منجر شود. با استفاده از تنظیمات دستگاه خود می‌توانید برنامه‌های پرمصرف را پیدا کرده و آن‌ها را حذف کرده یا به صورت کنترل شده استفاده کنید.

 •  وارد تنظیمات (Settings) دستگاه آیفون شوید.
 •  بخش باتری (Battery) را پیدا کرده و آن را باز کنید.
 •  جدول و نمودار مربوط به میزان باتری در 24 ساعت 10 روز گذشته و آمار مربوط به مصرف باتری برای شما نمایش داده می‌شود. در این بخش حتی می‌توانید ببینید هر برنامه تا چه مدت در پس زمینه باز می‌ماند.

علت کم شدن باتری هلث آیفون شناسایی اپلیکیشن‌های پرمصرف

محدود کردن فعالیت پس زمینه

اپلیکیشن‌های اصلی و ثانویه‌ی نصب شده روی دستگاه از قابلیت رفرش شدن برنامه‌های پس زمینه استفاده می‌کنند تا بتوانند همیشه باز بمانند. ازجمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به ایمیل و دانلود آپدیت‌های سیستمی اشاره کرد که همیشه فعال هستند. یک علت کم شدن باتری سلامت باتری آیفون، ویژگی رفرش برنامه‌های پس زمینه باشد.

 برای دسترسی به تنظیمات ویژگی رفرش برنامه‌های پس زمینه مراحل زیر را طی کنید:

 •  در صفحه اصلی آیفون آیکون تنظیمات یا Set را پیدا کرده و وارد آن شوید.
 •  وارد بخش General شوید.
 •  گزینه Background App Refresh را انتخاب کنید.

برای افزایش سلامت باتری دستگاه خود می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید یا تنها هنگام استفاده از WiFi از آن استفاده کنید یا فقط آن را برای برنامه‌هایی که بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنید فعال کنید.

جمع بندی

در این صفحه به علت کم شدن سلامت باتری آیفون پرداختیم. باتری یکی از مهم‌ترین عوامل در عمر و کارایی گوشی آیفون است. حتی با خرید بهترین گوشی اپل از فروشگاهی معتبر همچون همراه سیب، باز هم با گذر زمان و استفاده روزانه از آیفون، سلامت باتری تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کاهش می‌یابد. برای حفظ و بهبود عمر باتری آیفون، می‌توان اقداماتی مانند محدود کردن دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی و بلوتوث، فعال کردن Low Power، جایگزین کردن WiFi به‌جای داده‌های تلفن همراه، محدود کردن فعالیت پس زمینه، فعال کردن حالت شارژ بهینه و حذف یا کنترل برنامه‌های پرمصرف را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --