وبلاگ

تفاوت میان پارت نامبرهای مختلف آیفون چیست؟ + ویدیو

تصویرتفاوت میان پارت نامبرهای مختلف آیفون

آیفون‌های اپل از جمله پرطرفدارترین تلفن‌های هوشمند در جهان هستند اما با وجود شهرت بسیار زیاد این دستگاه‌ها، برخی مردم به دنبال درک بهتر تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون هستند. هر آیفون دارای پارت نامبر منحصر به فردی است که به عنوان شناسه شماره قطعات داخلی آیفون عمل می‌کند. در اینجا، تفاوت و لیست پارت نامبر های آیفون را بررسی کرده و توضیح می‌دهیم که کدام پارت نامبر برای ایران مناسب‌تر است.

پارت نامبر اپل چیست؟

پارت نامبر (Part Number) یک شناسه منحصر به فرد است که برای شناسایی قطعات، لوازم جانبی و محصولات الکترونیکی استفاده می‌شود. هر پارت نامبر به صورت یک سری حروف، اعداد و علائم خاص تشکیل شده است. با استفاده از پارت نامبر، می‌توان اطلاعات دقیقی درباره قطعات و محصولات الکترونیکی را دریافت کرد. در صورتی که قصد تعمیر یک دستگاه الکترونیکی را دارید، پارت نامبر می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا با داشتن این شناسه می‌توانید قطعات مربوطه را برای خرید، تعمیر و یا مرجع‌یابی مورد استفاده قرار دهید. تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

برای بررسی تفاوت پارت نامبر های اپل ابتدا باید بدانیم پارت نامبر اپل چیست؟! در سیستم شناسایی محصولات اپل، پارت نامبر به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای هر دستگاه تعبیه شده است که مشخص کننده بازار مقصد و کشور عرضه آن محصول است؛ به عنوان مثال، اگر یک آیفون یا آیپد دارای پارت نامبر کشور امریکا باشد، به این معنی است که این دستگاه برای بازار و مصرف در کشور امریکا طراحی و تولید شده است. در این صورت، محتویات جعبه‌ی دستگاه مانند دفترچه‌ی راهنما و شارژر نیز برای استفاده در آن کشور طراحی شده است.

تفاوت پارت نامبرهای آیفون چیست؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون به تفاوت در کیفیت محصولات نیز منجر می‌شود اما این گونه تصورات کاملاً ذهنی است و در واقعیت کیفیت ساخت محصولات مختلف اپل در مناطق مختلف یکسان است. قطعاً شرکت بزرگی همچون اپل میان کیفیت ساخت محصولات مناطق مختلف خود تفاوتی قائل نمی‌شود. تفاوت پارت نامبرهای آیفون به دفترچه راهنما، سری شارژر و نهایتاً در مک بوک‌ها به زبان کیبورد کشور مقصد برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید:  آموزش تصویری و قدم به قدم راه اندازی اپل واچ به زبان فارسی + ویدیو

تفاوت پارت نامبرهای آیفون چیست؟

چرا برای ایرانیان پارت نامبر سنگاپور بهتر از آمریکا است؟

به طور کلی می‌توان گفت در ایران برخی از پارت نامبرها گزینه بهتری برای خرید گوشی اپل آیفون، ایپد یا مک بوک هستند. دلیل این موضوع به دو مورد خلاصه می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تحریم‌ها و عدم وجود پارت نامبر خاص

ایران از جمله کشورهایی است که در لیست تحریم‌های امریکا قرار گرفته است به همین دلیل برای ایران محصولی با پارت نامبر خاص و مستقل تولید نمی‌شود و کاربران مجبور هستند به پارت نامبرهای سایر کشورها روی بیاورند. در این شرایط باید با توجه به تفاوت پارت نامبر های اپل و محدودیت‌های کشور خود پارت نامبری را انتخاب کرد که بیشترین سازگاری را با ایران دارد. برای فهم بهتر با مثال پیش می‌رویم.

در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما، سیم‌کارت الکترونیکی یا eSIM بی‌معنا و فاقد کاربرد است. شرکت اپل برای بسیاری از پارت نامبرهای خود یک جایگاه سیم‌کارت فیزیکی و یک سیم‌کارت الکترونیکی در نظر گرفته است؛ به همین دلیل با خرید پارت نامبر ژاپن یا JA، تنها از یک سیم‌کارت می‌توانید استفاده کنید. از جمله معایب پارت نامبر LLA یا آمریکا در سری آیفون 14 نیز به سیم‌کارت‌ها مربوط است. پارت نامبر آمریکا در این دستگاه‌ها تنها از دو جایگاه سیم‌کارت الکترونیکی بهره‌مند است و از سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی نمی‌کند. پات نامبرهای چین و سنگاپور هر دو از دو جایگاه سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند.

محدودیت‌های نرم‌افزاری

تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون در محدودیت‌های نرم افزاری نیز قابل مقایسه است. برخی پارت نامبرها بنا بر شرایط منطقه با محدودیت‌های نرم‌افزاری روبه‌رو هستند؛ برای مثال پارت نامبر چین از فیس تایم صوتی پشتیبانی نمی‌کند و این تصمیم بنا بر سفارش کشور چین برای تغییر برخی از قابلیت‌های نرم افزاری گرفته شده است.

تفاوت پارت نامبرهای مختلف اپل

معایب پارت نامبر اروپا و انگلیس

پارت نامبر ZD/A به عنوان پارت نامبر اروپا شناخته می‌شود اما برای کل اروپا نیست و تنها مخصوص کشورهایی مانند اتریش، آلمان، نروژ و چند کشور دیگر است. پارت نامبرهای اروپایی و انگلیسی محدودیت نرم افزاری ندارند اما تنها از یک سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند.

معایب پارت نامبر امارات

از جمله تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون در قابلیت‌های نرم افزاری همچون فیس تایم است. در دستگاه آیفون با پارت نامبر امارات، استفاده از قابلیت فیس تایم مقدور نیست. باید گفت که این محدودیت به دلیل رعایت قوانین و مقررات کشور امارات ایجاد شده است. فیس تایم، یک برنامه از شرکت اپل است که امکان برقراری تماس تصویری و صوتی آنلاین را برای کاربران این شرکت فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:  بررسی و مقایسه‌ مک بوک ها

معایب پارت نامبر چین

در حالی که در نسخه چین، امکان برقراری تماس صوتی و گروهی با FaceTime وجود ندارد اما قابلیت تماس ویدئویی همچنان امکان‌پذیر است. پارت نامبر چین و سنگاپور هر دو از دو سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند اما با وجود محدودیت تماس صوتی با Face Time، پارت نامبر سنگاپور گزینه مناسب‌تری است.

معایب پارت نامبر ژاپن

مانند چین، مشکلاتی در پارت نامبر ژاپن وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. با این حال، معایب آن به اندازه پارت نامبر چین گسترده نیستند. تفاوت میان پارت نامبر های مختلف آیفون به طور عمده در فیس تایم یا تعداد سیم‌کارت فیزیکی است اما تفاوت عمده بین این نسخه و دیگر نسخه‌ها در این است که شاتر دوربین گوشی آیفون را نمی‌توان خاموش کرد، حتی اگر حالت سایلنت آیفون فعال باشد. آیفون‌های پارت نامبر ژاپن در ایران به صورت تک سیم کارت عرضه می‌شوند؛ بنابراین، تفاوت ZAA و JA در دو سیم کارت یا تک سیم‌کارت بودن صدای شاتر دوربین خلاصه می‌شود.

معایب پارت نامبر آمریکا

در ایران، تنها آیفون‌هایی با پارت نامبر آمریکا قابل استفاده هستند که قابلیت پشتیبانی از حداقل یک سیم‌کارت فیزیکی را داشته باشند؛ در حالی که آیفون‌های سری 14 به دلیل پشتیبانی از دو سیم کارت الکترونیکی در ایران قابل استفاده نیستند.

نحوه تشخیص پارت نامبر آیفون

جهت یافتن پارت نامبر مربوط به دستگاهتان، مسیر Setting>General>About را طی کنید. می‌توانید پارت نامبر را با توجه به نوشته موجود روی جعبه دستگاه نیز بررسی کنید.

همان‌طور که اشاره شد، در بخش مشخصات فنی دستگاه‌های الکترونیکی، کدی به نام پارت نامبر در کنار model number ذکر می‌شود. این کد، از پنج بخش تشکیل شده است. در تشخیص پارت نامبر آیفون با یک سری عبارت و اعداد مواجه می‌شوید که تنها بخشی کوچک‌تری از آن مربوط به کشور مقصد دستگاه است. بخش اول این کد که به طور معمول با حرف M شروع می‌شود، در اکثر مدل‌های موجود، به معنای آیفون جدید است. با این حال ممکن است حرف‌های F، N و P نیز دیده شوند. F به معنای نسخه‌ی رفرش شده‌ی یک محصول آیفون توسط شرکت اپل است، در حالی که P به معنای آیفونی است که سفارشی ساخته شده است. حرف N بیانگر یک دستگاه آیفون جدید است که به عنوان آیفون جایگزین قبلی طبق قوانین گارانتی به کاربر داده می‌شود. در قسمت آخر حرف A دیده می‌شود که نشان می‌دهد دستگاه برای فروش در فروشگاه‌های اپل است. آشنایی با تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون به شما کمک می‌کند تا دستگاهی مناسب با شرایط کشور خود را انتخاب و خریداری کنید.

بیشتر بخوانید:  a55 یا s23 fe؟ کدام گوشی سامسونگ ارزش خرید بالاتری دارد؟

در بخش Model، یک یا دو حرف آخر قبل از ممیز یا بعد از اعداد نشان‌دهنده پارت نامبر آیفون هستند. برای تشخیص پارت نامبر آیفون اپل، با استفاده از لیست قرار داده شده در تیتر پایین، شماره پارت مربوط به کشور خود را پیدا کنید؛ به‌عنوان‌مثال، در مدل MG4F2LL/A، دو حرف قبل از ممیز LL هستند که با شماره پارت مربوط به آمریکا در لیست مطابقت دارند.

لیست پارت نامبرهای آیفون

لیست پارت نامبرهای آیفون

برای آگاهی از پارت نامبرهای کشورهای مختلف می‌توانید از لیست پارت نامبرهای آیفون کمک بگیرید.

LL: USA

BA: United kingdom

ZD: Europe

AA: United Arab Emirates

PL: Poland

PO: Portugal

PP: Philippines

RO: Romania

RS: Russia

T: Italy

ZP: Hong Kong, Macau

AE: United Arab Emirates

B: Ireland, UK, also used for some replacement phones

C: Canada

CZ: Czech Republic

DN: Austria, Germany, Netherlands

E: Mexico

EE: Estonia

AH: Bahrain and Kuwait

LZ: Chile, Paraguay, Uruguay

MG: Hungary

TA: Taiwan

TH: Thailand

TU: Turkey

X: Australia, New Zealand

Y: Spain

GR: Greece

HN: India

IP: Italy

J: Japan

KN: Norway

KS: Finland, Sweden

LA: Colombia, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Peru

LE: Argentina

ZA: Singapore

NF: Belgium, France, Luxembourg

FB: France, Luxembourg

FD: Austria, Liechtenstein, Switzerland

AH/A: Bahrain , Kuwait

GH/A: Greece, Hungary, Bulgaria

جمع بندی

در این صفحه به توضیح لیست و تفاوت پارت نامبر های مختلف آیفون پرداختیم. هر آیفون دارای یک شناسه پارت نامبر منحصر به فردی است که به عنوان شناسه قطعات داخلی آیفون عمل می‌کند. تغییر در پارت نامبر تغییری در کیفیت ساخت محصول ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند در استفاده از امکاناتی همچون فیس تایم، سیم‌کارت فیزیکی و همچنین شارژر و بسته بندی آیفون تأثیر گذار باشد.

به دلیل وجود تحریم‌های مربوطه، پارت نامبر خاصی برای ایران وجود ندارد؛ بنابراین باید پارت نامبری که بیشترین تطابق را با ایران دارد انتخاب کنیم. در حال حاضر پارت نامبر سنگاپور به دلیل عدم محدودیت نرم‌افزاری و پشتیبانی از دو سیم‌کارت فیزیکی بهترین گزینه برای کاربران ایرانی است. با خرید از فروشگاه اینترنتی همراه سیب می‌توانید محصولاتی باکیفیت و مطابق با شرایط کشور خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --