وبلاگ

تفاوت هدفون، هدست و هندزفری + بررسی کاربرد هر یک

تصویر هدفون، هدست و هندزفری و تفاوت هدفون، هدست و هندزفری

در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، استفاده از ابزارهای صوتی به منظور گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای و برقراری ارتباط صوتی با دیگران بسیار رایج شده است. در این زمینه، سه وسیله‌ی معروف و پرکاربرد عبارت‌اند از هدفون، هدست و هندزفری. اگرچه این سه وسیله اصولاً برای هدف‌های مشابهی استفاده می‌شوند اما در واقعیت هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی هستند. در این صفحه، قصد داریم به بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری بپردازیم. هدف از این صفحه آشنایی کامل‌تر شما با این سه وسیله است تا در هنگام خرید یا استفاده از آن‌ها، توانایی انتخاب بهتری داشته باشید.

هندزفری

هندزفری، یکی از لوازم جانبی پرطرفدار برای تلفن‌های همراه است. در بازار، تنوع برندهای هندزفری بسیار زیاد است اما همگی این هندزفری‌ها دارای طراحی کوچکی هستند که بر اساس شکل گوش طراحی شده و به راحتی درون گوش قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل، آن‌ها را با نام ایرفونز (Earphones) نیز می‌شناسند. هدف اصلی در تولید هندزفری، این بوده است که بدون نیاز به نگه داشتن گوشی، بتوانیم به تماس‌هایمان پاسخ دهیم، موسیقی گوش کنیم و دستانمان را آزادانه حرکت دهیم. برای بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری باید با انواع هندزفری و تفاوت آن‌ها باهم آشنا باشید.

انواع هندزفری

هندزفری‌ها را می‌توان در دو دسته هندزفری بی‌سیم (Wireless Earphones) و هندزفری سیم‌دار (Wired Earphones) دسته بندی کرد.

هندزفری سیم‌دار (Wired Earphones)

هندزفری سیم‌دار از طریق یک کابل به دستگاه صوتی متصل می‌شود. هندزفری سیم‌دار دارای یک کانکتور سیمی است که به پورت صوتی مربوطه در دستگاه صوتی مانند جک 3.5 میلی‌متری متصل می‌شود. هندزفری سیم‌دار بدون نیاز به باتری و از طریق کابل سیمی صدا را انتقال می‌دهد. این نوع هندزفری‌ها به دلیل عدم نیاز به شارژ، کیفیت صدای بالا و همچنین قدرت انتقال بهتر اطلاعات هنوز هم در میان کاربران محبوب هستند.

هندزفری بی‌سیم (Wireless Earphones)

هندزفری بی‌سیم، یک نوع هندزفری است که بدون نیاز به کابل یا سیم به دستگاه صوتی متصل می‌شود. این نوع هندزفری‌ها از طریق فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم مانند بلوتوث (Bluetooth) به دستگاه مبدأ صوتی متصل می‌شوند. هندزفری‌های بی‌سیم به صورت دو قطعه کوچک هستند که درون هر گوش قرار می‌گیرد. این نوع هندزفری‌ها را می‌توان با استفاده از تکنولوژی بی‌سیم به گوشی‌های همراه، تبلت، تلویزیون‌ها، رایانه‌ها، دستگاه پخش موسیقی و دستگاه‌های دیگر متصل کرد.

با بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری متوجه می‌شویم که همه‌ی هندزفری‌ها سبک و کوچک هستند و برای استفاده‌های روزمره طراحی شدند.

انواع هندزفری‌های بی‌سیم

اصلی‌ترین ویژگی هندزفری‌های بی‌سیم این است که بدون نیاز به کابل یا سیم به دستگاه صوتی متصل می‌شوند؛ با این حال، باید توجه داشت که در برخی مدل‌های هندزفری‌های بی‌سیم ممکن است از سیم یا کابل کوتاهی برای اتصال دو هندزفری استفاده شود. ایرپادها و هندزفری‌های گردنی دو نوع مختلف از هندزفری‌های بی‌سیم هستند.

انواع هندزفری‌های بی‌سیم

ایرپادها

ایرپادها نوعی هندزفری بی‌سیم با طراحی بسیار کوچک و جمع و جور هستند. آن‌ها بدون هیچ‌گونه کابلی مستقیماً به دستگاه صوتی متصل می‌شوند. هر هندزفری ایرپاد به طور مستقل درون گوش قرار می‌گیرد و به وسیله‌ی فناوری بی‌سیم بلوتوث با یکدیگر و با دستگاه صوتی ارتباط برقرار می‌کنند. با خرید ایرپاد یک کیس شارژ مخصوص نیز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. ایرپادها دارای باتری داخلی کوچکی هستند که با قرار گرفتن درون کیس شارژ به راحتی شارژ می‌شوند.

هندزفری‌های گردنی

این نوع هندزفری‌ها دارای یک باند گردنی هستند که دو هندزفری را به یکدیگر متصل کرده و روی گردن قرار می‌گیرد. هر یک از گوشی‌های هندزفری از طریق سیمی کوتاه به باند متصل هستند و درون گوش قرار می‌گیرند. هندزفری‌های گردنی دارای باتری بزرگی هستند که در باند گردنی قرار دارد. معمولاً هندزفری‌های گردنی عمر باتری بیشتری نسبت به ایرپادها دارند. اتصال هندزفری‌ها با یکدیگر از طریق سیم، از گم شدن آنها جلوگیری می‌کند. این نوع هندزفری‌های بی‌سیم برای فعالیت‌های ورزشی مناسب‌تر هستند؛ زیرا هنگام انجام حرکت‌های ورزشی مختلف در صورتی که از گوش خارج شوند روی زمین سقوط نکرده و روی گردن قرار می‌گیرند.

هدفون چیست؟

تفاوت هدفون، هدست و هندزفری را می‌توان از نظر طراحی بررسی کرد. هندزفری‌ها در مقابل انواع هدفون و هدست ابعادی کوچک‌تر و وزنی کمتر دارند. هدفون‌ها معمولاً دارای دو گوشی بزرگ هستند که از طریق بدنه‌ای پلاستیکی به هم متصل شدند. این گوشی‌ها به کمک بالشتک‌های بزرگ، کاملاً روی لاله‌ی گوش‌ها قرار می‌گیرند تا صدای محیطی به حداقل مقدار ممکن برسد. برای بهره‌مند شدن از کیفیت صدای بهتر، خرید هدفون انتخاب مناسب‌تری است.

انواع هدفون

برای بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری لازم است با انواع هدفون‌های موجود در بازار آشنا شوید.

۱. هدفون‌های پشت باز (Open-Back)

هدفون‌های Open Back نشتی صدا دارند؛ یعنی هنگامی که در حال گوش کردن موسیقی هستید، مقداری از صدای موسیقی در محیط اطراف پخش شده و صدای محیطی نیز توسط کاربر شنیده می‌شود. به دلیل ارائه‌ی صدایی صاف و باز، هدفون‌های Open Back بهترین گزینه برای میکس و مسترینگ صدا و همچنین مهندسان است.

۲. هدفون‌های پشت بسته (Closed Back)

اگر می‌خواهید هنگام گوش دادن موسیقی، جزئیات موسیقی و صدای سازها را با دقت بشنوید و همچنین صدای محیطی را به حداقل برسانید، هدفون‌های پشت بسته یا Closed Back بهترین انتخاب هستند. هدفون‌های Closed Back نسبت به سایر انواع هدفون، اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند.

هدفون‌های Open Back و Closed Back در دو نوع Over Ear و On Ear در دسترس هستند:

انواع هندزفری‌های بی‌سیم هدفون‌های روی گوش (On-Ear)

هدفون‌های خارج از گوش (Over-Ear)

این هدفون‌ها با نام هدفون‌های دور گوشی یا فول سایز (Full Size) نیز شناخته می‌شوند. هدفون‌های Over Ear بزرگ‌ترین انواع هدفون‌های موجود در بازار هستند. این نوع هدفون‌ها از نوع پشت بسته (Closed-Back) هستند و به کمک بالشتک‌های بادی کل گوش پوشیده می‌شود. چنانچه به دنبال هدفونی با بهترین کیفیت صوتی هستید، هدفون Over Ear مناسب‌ترین گزینه برای شما است؛ زیرا در بین انواع هدفون از عایق صوتی بهتری بهره‌مند هستند.

هدفون‌های روی گوش (On-Ear)

هدفون‌های On Ear و Over Ear از نظر ظاهری هیچ تفاوتی ندارند اما از نظر کاربرد باهم متفاوت هستند. هدفون‌های In Ear از نوع پشت باز (Open-Back) هستند و صدای محیط بیرون قابل شنیدن است. بالشتک‌های بادی در هدفون On Ear برخلاف هدفون Over Ear به‌جای اینکه دور گوش را بپوشاند روی گوش را می‌پوشاند. با بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری متوجه می‌شویم که کیفیت صدای ارائه شده در هدفون‌های In Ear نسبتاً مناسب است اما در مقایسه با هدفون‌های Over Ear خروجی باس ضعیف‌تری دارند.

۳. هدفون هدایت استخوانی

یکی از انواع هدفون بی‌سیم، هدفون هدایت استخوانی است. این نوع هدفون با قرارگیری روی استخوان گوش، صدا را از طریق ارتشاعات و لرزش استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می‌کند. با استفاده از این هدفون می‌توانید به کمک هر دو گوش خود صدای محیطی را دریافت کنید. برخی از این هدفون‌ها برای استفاده در زیر آب طراحی شدند و حتی می‌توان هنگام شنا از صدای موسیقی لذت برد. هدفون‌های هدایت استخوانی برای افرادی که مشکلات شنوایی دارند گزینه مناسب‌تری است.

هدست

تفاوت هدفون، هدست و هندزفری را می‌توان در وجود یا عدم وجود میکروفون بررسی کرد. هدست، یک نوع هدفون است که علاوه بر دو گوشی دارای یک میکروفون نیز است که برای ارسال صدا استفاده می‌شود. به کمک هدست برخلاف هدفون می‌توان ارتباطی صوتی و دو سویه را بین طرفین برقرار کرد. بسیاری از انواع هندزفری نیز دارای میکروفون هستند اما میکروفون در هدست‌ها از نظر راحتی استفاده‌ی کاربر، توسعه پیدا کرده و اغلب از کیفیت و قدرت بیشتری بهره‌مند هستند. در هدست، میکروفون به صورت چرخشی حرکت کرده و قابل تنظیم است و هر فرد می‌تواند بر اساس نیاز خود، موقعیت و فاصله آن را نسبت به صورت خود تنظیم کند. به دلیل قابلیت‌های گسترده‌تر، هدست‌ها نسبت به هدفون‌ها مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. با استفاده از هدست‌ها، شما می‌توانید در هر فعالیتی مانند بازی‌های آنلاین، تماس‌های صوتی و تصویری از آن استفاده کنید.

انواع هدست هدست تک گوش

هدست تک گوش

هدست تک گوش یک نوع هدست است که برای استفاده بر روی یک گوش طراحی شده است؛ به عبارت دیگر، این هدست‌ها فقط بر روی یک گوش قرار می‌گیرند و گوش دیگر آزاد می‌ماند. با استفاده از این نوع هدست، کاربر می‌تواند به صورت هم‌زمان از هدفون و محیط اطراف خود اطلاعات صوتی دریافت کرده و حتی ارسال کند. این نوع هدست‌ها سبک‌تر هستند و طراحی ساده‌تری دارند. معمولاً هدست تک گوش برای مکالمه تلفنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اپراتورهای مرکز تماس 118 یا اورژانس از این هدست‌ها استفاده می‌کنند.

جمع بندی

هدفون، هدست و هندزفری همه به عنوان دستگاه‌های صوتی شناخته می‌شوند، اما هرکدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. در این صفحه به بررسی تفاوت هدفون، هدست و هندزفری پرداختیم. هندزفری یک دستگاه صوتی کوچک است که داخل گوش کاربر قرار گرفته و از طریق سیم یا اتصال بی‌سیم به منبع صوتی متصل می‌شود. هندزفری‌ها بیشتر برای مصرف روزمره مثل پاسخ‌گویی به تماس‌ها، گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن استفاده می‌شوند. هندزفری‌ها عموماً قابل حمل و سبک هستند. هدفون‌ها روی سر قرار گرفته و به کمک بالشتک‌های گوشی خود صدایی با کیفیت بیشتر به گوش کاربر منتقل می‌کنند. هدست‌ها نوعی هدفون هستند اما از یک میکروفون نیز برای انتقال صدای کاربر و ارتباط دوسویه استفاده می‌کنند. همراه سیب ارائه دهنده انواع مختلفی از هندزفری، هدفون و هدست است که می‌توانید برای خریدی مطمئن، آن را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --