مشکلات رایج, نقد و بررسی لپ تاپ ها

شارژ نشدن باتری لپ تاپ و دلایل آن

شارژ نشدن باتری لپ تاپ و دلایل آن

شارژ نشدن باتری لپ تاپ یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که کاربران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. کاربران در حین استفاده از لب تاب خود بارها با این قبیل مسائل روبه‌رو شده و در صدد برطرف کردن آن بر می‌آیند. شما می‌توانید با چند راهکار ساده و کاربردی از بروز این قبیل مشکلات پیشگیری کنید. در ادامه بیشتر به بررسی این مسئله مهم می‌پردازیم.

مجموعه دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

شارژ نشدن باتری لپ تاپ به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. مردم امروز به انواع گجت‌های الکترونیکی وابسته شده‌اند و بدون وجود آن‌ها قادر به ادامه زندگی خود نخواهند بود. اکثر این تجهیزات نیز به صورت شارژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نظر داشته باشید که باتری به کار رفته در هر یک از این سری محصولات عمر مفیدی دارند و در صورتی که عمر آن‌ها به پایان برسد، دیگر کارایی سابق را نخواهند داشت. در صورتی که از چند روش ساده و کاربردی استفاده کنید، عمر مفید هر یک از این باتری‌ها حفظ می‌شود.

همچنین در صورتی که با این قبیل مشکلات روبه‌رو شدید، بهتر است اول به فکر رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری بیفتید. در برخی موارد ایرادات مربوط به بخش باتری لپ تاپ به بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری این سیستم‌ها مرتبط می‌شود.

مجموعه دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

خرید لپ تاپ اپل با بررسی ویژگی‌های باتری آن‌ها انجام می‌گیرد. در ادامه به بررسی ایرادات بخش‌های مختلف لپ تاپ که سبب آسیب رسیدن به باتری آن‌ها می‌شود پرداخته و این مشکلات را برطرف می‌کنیم.

دلایل سخت افزاری مشکل شارژ نشدن باتری

شارژ نشدن باتری لپ تاپ گاها به بخش‌های سخت افزاری این سیستم‌ها مربوط می‌شود. در صورتی که این قسمت از لپ تاپ شما آسیب دیده باشد، بی شک مشکلات زیادی در دستگاه مورد نظر به وجود می‌آید. در زیر برخی از این موارد رایج را مشاهده می‌کنید:

  • بررسی شارژر اصلی لپ تاپ

در صورت مواجهه با شارژ نشدن باتری لپ تاپ، باید شارژر آن را به دقت بررسی کنید. شما باید ببینید که آیا شارژر اصلی درست کار می‌کند، آیا پریز برقی که شارژر را به آن متصل می‌کنید سالم است و… با این بررسی‌های ابتدایی یکی از مشکلات سخت افزاری موجود در این دستگاه‌ها را مشخص می‌کند.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ به خرابی محافظ‌های برق ساختمان نیز مربوط می‌شود. توصیه می‌کنیم که از سالم بودن این بخش‌ها اطمینان حاصل کرده و اتصالات مربوطه را به دقت بررسی کنید. به این ترتیب شاید مشکل شارژ نشدن باتری شما برطرف شود.

  •  اطمینان از سلامت کابل

کابل‌های شارژر لپ تاپ در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارند. در صورتی که این کابل‌ها کشیده شوند آسیب‌های جدی می‌بینند. به همین خاطر در مواجهه با مشکل شارژ نشدن دستگاه خود باید حتماً به این قبیل مشکلات رسیدگی کنید.

دلایل سخت افزاری مشکل شارژ نشدن باتری

ممکن است شما در ظاهر آسیبی در ساختار کابل‌های خود نبینید، اما در بخش‌های داخلی آن‌ها مشکلاتی به وجود آمده باشد. قطعی بین سیم‌های کابل شارژر مورد نظر، همواره دستگاه شما را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و شارژ کردن آن را دشوار می‌کند.

بهتر است برای بررسی این مسئله از یک ترفند ساده استفاده کنید. ابتدا با سرانگشت‌های خود تمام طول سیم را لمس کنید و به دنبال قطعی موجود در سیم بگردید. همچنین در صورتی که هر گونه بوی سوختگی در آداپتور و سیم آن احساس کردید، باید به وجود این قبیل مشکلات پی ببرید. به این ترتیب باید به دنبال راهی برای تعویض سیم و کابل شارژر خود بگردید.

  • روشن کردن بدون باتری

برای این که مشکلات شارژ نشدن باتری لپ تاپ را بررسی کنیم، باید ببینیم آیا مشکل از باتری دستگاه است یا بخش‌های داخلی آن دچار آسیب شده‌اند. در چنین مواقعی می‌توان باتری را از دستگاه جدا کرد. در صورتی که باتری دستگاه شما قابلیت جداشوندگی داشته باشد، انجام این فرایند کار ساده‌ای خواهد بود.

شما باید دستگاه را بدون باتری آن روشن کنید. در ابتدا صبر کنید تا لپ تاپ شما به صورت کامل خاموش شود؛ پس از گذشت 15 ثانیه از خاموش شدن کامل باتری را برداشته و دکمه روشن را بزنید. به دنبال این فرایند، شارژ باقی مانده در دستگاه شما تخلیه خواهد شد.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

پس از روشن شدن دستگاه در صورتی که بدون هیچ ایرادی عملکرد مورد نظر را داشته باشد، بی شک مشکل از باتری لپ تاپ شما است و بخش‌های داخلی سیستم آسیبی ندیده‌اند. این ترفند ساده به شما در پیدا کردن دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ کمک می‌کند.

پس از این که متوجه بروز این مشکل شدید، بار دیگر باتری را در دستگاه قرار دهید. پیش‌تر اما پین‌های موجود بر روی آن را با یک دستمال نرم تمیز کرده و سپس درون دستگاه جای‌گذاری کنید. در صورتی که باز هم با مشکل شارژ نشدن باتری روبه‌رو شوید، باید آن را تعویض کنید.

  •  وضعیت پورت دستگاه

بررسی وضعیت پورت لپ تاپ نیز برای بررسی دلیل شارژ نشدن باتری آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در برخی از سیستم‌های امروزی کابل‌های تایپ سی برای شارژ گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که کابل مربوط به شارژر را به درستی در محل مربوط به آن جای‌گذاری نکنید، بی شک با مشکلات شارژ نشدن روبه‌رو خواهید شد.

برخی از پورت‌های تایپ سی برای انتقال داده‌ها به کار می‌روند و قابلیت شارژ گیری ندارند. اتصال کابل شارژر به این بخش‌ها بی شک شارژ گیری دستگاه را با اختلالاتی روبه‌رو می‌کند. در صورتی که پورت مورد نظر مخصوص به شارژر لپ تاپ باشد، در کنار آن آرم جرقه را مشاهده خواهید کرد.

  • تمیز کردن پورت شارژر

در برخی موارد مشکل در محل اتصال کابل شارژر به پورت‌های مربوطه است. به همین خاطر باید حتماً این بخش‌ها را تمیز کرده و سپس کابل شارژر را وارد بخش مربوطه کنید. کثیفی پورت شارژر مشکلات بسیار زیادی در این زمینه به وجود می‌آورد. حتی ممکن است این آلودگی‌ها خطراتی نیز به دنبال داشته باشند. شما می‌توانید گردوغبار ریز موجود در این بخش‌ها را با یک گوش پاک کن یا دستمال ساده تمیز کنید.

  •  استفاده از کابل مناسب

برای بررسی علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ باید به کابل مورد استفاده برای شارژ نشدن دستگاه خود نیز توجه داشته باشید. برای سیستم‌های قدیمی باید از کابل‌هایی متناسب با ولتاژ و جریان آن‌ها استفاده شود.

در صورتی که در این سیستم‌ها از کابل‌های نامتناسب استفاده شود، بی شک با مشکلات شارژ گیری روبه‌رو خواهید شد. به این ترتیب تکمیل ظرفیت باتری دستگاه شما غیر ممکن خواهد بود و در برخی موارد نیز با تأخیر بسیار زیادی همراه خواهد بود.

استفاده از کابل برای شارژ کردن لپتاپ

توصیه می‌کنیم در این خصوص از شارژرهای اصل و اورجینال مخصوص دستگاه خود استفاده کنید. به این ترتیب هرگز با این مشکلات روبه‌رو نخواهید شد. لپ تاپ‌ها دستگاه‌های حساسی هستند.

در صورتی که از کابل‌های شارژر متفرقه برای شارژ کردن آن‌ها استفاده کنید، بی شک باتری آن‌ها آسیب می‌بیند و شارژ کردن کامل آن‌ها میسر نخواهد بود. این شارژرها ولتاژی بیشتر یا کمتر از حد متعادل به دستگاه شما وارد می‌کنند. انتخاب کابل مناسب برای شارژ گیری نیز در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مجموعه دلایل نرم افزاری شارژ نشدن باتری لپ تاپ

تا به این جا با بخش اعظم مشکلاتی که در روند شارژ گیری سیستم لپ تاپ اپل و سایر دستگاه‌های مشابه به وجود می‌آیند، آشنا شدید. اما برخی از این دلایل نیز به بخش‌های نرم افزاری این دستگاه‌ها مربوط می‌شوند.

البته احتمال این که یک برنامه در داخل سیستم شما مانع از شارژ گیری استاندارد دستگاه شود، کمی ضعیف است. اما بد نیست که به این مجموعه دلایل نیز توجهی داشته باشید.

مجموعه دلایل نرم افزاری شارژ نشدن باتری لپ تاپ

  •  میزان مصرف باتری برنامه‌ها

برای بررسی علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ باید به میزان باتری که در هر برنامه‌ای به کار برده می‌شود نیز توجه داشته باشید. در صورتی که هر برنامه بیشتر از حد استاندارد باتری لپ تاپ شما را مصرف کند، بی شک در استفاده از باتری لپ تاپ خود با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوید.

اجرای برنامه‌های سنگین نیز مشکلات بسیار زیادی برای شما به دنبال دارد و آسیب‌های جدی به بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ وارد می‌کند. یکی از بخش‌های آسیب پذیر باتری لپ تاپ شما است. به همین خاطر اغلب توصیه می‌شود که سی پی یو دستگاه را بررسی کنید تا تحت فشار بالایی نباشد.

سنگینی سی پی یو باعث داغ شدن و افزایش دمای سیستم لپ تاپ شما نیز خواهد شد. برای این که دمای لپ تاپ شما کاهش پیدا کند، موتور آن باید بیش از اندازه کار کند. به این ترتیب باتری آن آسیب می‌بیند.

  • به‌روزرسانی درایور باتری

در صورتی که می‌خواهید از قابلیت شارژ باتری خود به نحو احسن استفاده کنید، باید به به‌روزرسانی بخش‌های نرم افزاری مربوط به آن در ساختار دستگاه توجه داشته باشید.

باتری در هر یک از این سیستم‌ها، یک بخش مجزا محسوب می‌شود و برای اتصال آن به سیستم تنظیمات به خصوصی انجام می‌گیرد. برای اجرای این به‌روزرسانی‌ها باید حتماً به بخش کنترل پنل وارد شوید و از این قسمت تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید.

پس از انجام تنظیمات مربوط به بخش به‌روزرسانی نوبت به بررسی مجدد باتری می‌رسد. توصیه می‌کنیم که باتری لپ تاپ را دوباره امتحان نمایید تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. حذف و نصب درایوهای مربوط به باتری به کیفیت این قطعات سخت افزاری مربوط می‌شود.

برای این که تأثیرگذاری این مسئله را بررسی کنید، باید لپ تاپ را یک بار روشن و خاموش کرده و باتری را یک بار جدا کنید. پس از جدا کردن مجدداً آن را متصل کرده و لپ تاپ خود را روشن کنید.

مجموعه دلایل نرم افزاری شارژ نشدن باتری لپ تاپ

جمع بندی

در این مطلب به بررسی فرایند عیب یابی شارژر و باتری لپ تاپ پرداختیم. در صورتی که قصد خرید لپ تاپ اپل را دارید باید به این مطالب مهم در خصوص باتری این سیستم‌ها توجه داشته باشید.

در صورتی که شما هم با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ مواجه شدید، باید از مطالبی که در این مطلب بررسی کردیم در راستای عیب یابی سیستم خود استفاده به عمل آورید. در هر یک از لپ تاپ‌های امروزی مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری سبب بروز آسیب در بخش باتری می‌شود. باتری این سیستم‌ها هر یک در اثر بروز این قبیل مشکلات در معرض آسیب قرار می‌گیرد. به این ترتیب باید با بررسی این بخش‌ها به این مشکلات رسیدگی کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *