وبلاگ

تفاوت هارد ssd با hdd

تفاوت هارد ssd با hdd

تفاوت هارد ssd با hdd یک مسئله بسیار مهم است که برای ارتقای سرعت کامپیوتر و لپ تاپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. این روزها افراد برای افزایش قابلیت‌ها و سرعت و توان سیستم‌های کامپیوتری خود از این هاردها استفاده می‌کنند.

اما هر یک از آن‌ها از ویژگی‌های به خصوصی برخوردار هستند که عملکرد این محصولات را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این زمینه به امنیت و سرعت عمل هر یک از این تجهیزات و تکنولوژی‌های مدرن امروزی توجه می‌شود. در ادامه بیشتر در این خصوص گفت و گو می‌کنیم. همراه سیب شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

مقایسه کلی ssd و hdd

تفاوت هارد ssd با hdd در خصوص بسیاری از ویژگی‌های کلی این محصولات مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این زمینه میزان توان مصرفی هر یک از این هاردها بررسی می‌شود. هارد ssd میانگین مصرف کمتر از توانی دارد و در این مؤلفه در سطح پایین‌تری از هاردهای hdd قرار می‌گیرد.

قیمت هاردهای ssd نیز کمی بیشتر از مدل‌های hdd است. با این حال زمان بارگذاری با استفاده از هاردهای ssd بسیار کمتر از مدل hdd است و این مؤلفه سبب برتری این محصولات می‌شود. سرعت بارگذاری سیستم توسط هارد ssd در حدود 10 تا 13 ثانیه است.

در بررسی تفاوت هارد ssd با hdd میزان لرزش هر یک از این هاردها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این خصوص نیز هارد ssd بهتر عمل می‌کند و بدون هیچ لرزشی عملکرد خود را انجام می‌دهد. به این ترتیب بسیاری از مشتریان استفاده از این محصولات را مناسب‌تر از مدل دیگر می‌دانند.

میزان گرمای تولیدی توسط هارد ssd نیز بسیار پایین‌تر از مدل دیگر است و این مؤلفه به این محصول برتری می‌دهد. با در نظر گرفتن این فاکتورهای کیفی، قیمت و هزینه تعیین شده برای هارد ssd توجیه می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های تخصصی این دو محصول را بررسی می‌کنیم.

مقایسه تصویری و کلی ssd و hdd

بررسی میزان سرعت دسترسی به اطلاعات

تفاوت هارد ssd با hdd در خصوص سرعت عمل هر یک از این هاردها در دسترسی به اطلاعات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. هاردهای مدل hdd سرعت عمل بسیار پایینی دارند و برای دسترسی به اطلاعات مورد نظر از قطعه‌ای به نام هد استفاده می‌کند. این قطعه متحرک بر روی پلتر حرکت کرده و با افزایش سرعت چرخش آن دسترسی به اطلاعات انجام می‌گیرد.

برخلاف هاردهای مدل hdd در هارد ssd هیچ یک از این فرایندها انجام نمی‌شود. افراد بدون کوچک‌ترین معطلی می‌توانند، به محتوای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. به این ترتیب در زمان آن‌ها به شدت صرفه جویی خواهد شد. این مسئله سرعت بوت گذاری سیستم را کاهش می‌دهد.

مقاومت محصولات در برابر لرزش

تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با میزان آسیب‌پذیربودن هر یک از این محصولات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. همان طور که پیش‌تر اشاره شد، در هارد hdd قطعات به خصوصی به کار رفته‌اند که برای خوانش اطلاعات به کار می‌روند. به همین خاطر کوچک‌ترین ضربه و لغزشی به این قطعات، مشکلاتی در ساختار آن‌ها به وجود می‌آورد.

پلتر و هد به کار رفته در این مدل هارد بسیار آسیب پذیر است و این مسئله محدودیت‌هایی برای کاربرد این تجهیزات به وجود می‌آورد. این هاردها در حین کار میزان آسیب پذیری بیشتری دارند. اما در رابطه با هاردهای ssd وضعیت متفاوت است! میزان آسیب‌پذیربودن آن‌ها بسیار کمتر بوده و در این خصوص قدرتمندتر از مدل hdd عمل می‌کنند.

این تفاوت هارد ssd با hdd سبب برتری هاردهای مدل ssd شده است. در ساخت و آماده سازی این مجموعه محصولات، از جدیدترین تکنولوژی‌های روز استفاده شده است. در ساختار این محصولات هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد. به این ترتیب در برابر ضربات مقاومت بیشتری خواهند داشت. این سیستم‌ها با قابلیت ضد ضربه تولید شده‌اند.

هارد ssd fبهتره یا hdd

بررسی میزان اطمینان در ذخیره سازی اطلاعات

بررسی تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با ایمنی و امنیت اطلاعات ذخیره شده در هر یک از این محصولات نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این زمینه میزان مقاومت هر یک از ابزارهای ذخیره سازی مورد توجه قرار می‌گیرد. در این خصوص از مقیاس‌های ویژه‌ای برای بررسی امنیت ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌شود. نگهداری اطلاعات در هاردهای ssd تقریباً 2 برابر امنیت بیشتری نسبت به هارد hdd دارد.

به همین خاطر استفاده از این مجموعه محصولات برای مصارف حساس امنیتی مطلوب‌تر خواهد بود. در این زمینه طول عمر هر یک از این تجهیزات نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. میزان عمر هاردهای ssd تقریباً دو برابر مدل hdd است و این مسئله مزایای استفاده از این هاردها را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

بررسی وزن هارد دیسک‌ها

تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با ویژگی‌های فیزیکی هر یک از این محصولات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. وزن هارد دیسک‌ها یک مؤلفه مهم و اساسی است که در حین خرید هر یک از آن‌ها مورد توجه مشتریان است. وزن hdd تقریباً با مدل دیگر قابل مقایسه نیست! این هاردها با وزن ۷۵۰ گرمی تولید می‌شوند و به همین خاطر وزن کلی سیستم را نیز افزایش می‌دهند.

این در حالی است که ssd  با وزن 80 گرم تولید شده و در سیستم مورد نظر جای‌گذاری می‌شود. این مسئله یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از هاردهای ssd به شمار می‌رود. به علاوه این مسئله در حجم و فضای اشغالی هارد دیسک مورد نظر نیز تأثیر می‌گذارد. مدل هارد hdd حجم بیشتری از بخش‌های داخلی لپ تاپ شما را اشغال می‌کند و از این نظر نیز مشکلاتی در سیستم فنی این تجهیزات به وجود می‌آورد.

سروصدای هارد دیسک‌ها

در بررسی تفاوت هارد ssd با hdd سروصدای هر یک از این تجهیزات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. تکنولوژی ssd مشکل ایجاد صدا در سیستم فنی لپ تاپ‌ها را از بین برده است. ساختار این تجهیزات مشابه با یک فلش طراحی شده است و به همین خاطر هیچ گونه سروصدایی در حین استفاده از آن به وجود نمی‌آید. اما این مسئله در هارد hdd  کاملاً وارونه است!

این هاردها سروصدای بسیار زیادی در حین عملکرد خود به وجود می‌آورند که برای کاربران مشکل ساز خواهد شد. لپ تاپ‌های امروزی با قابلیت‌های بسیار زیادی تولید شده‌اند و به همین خاطر ایجاد سروصدا در آن‌ها یک اختلال جدی برای کاربران محسوب می‌شود.

هارد ssd بخریم یا hdd

بررسی سرما و گرمای هارد در حین کار

تفاوت هارد ssd با hdd در خصوص میزان سرما و گرمای تولیدی در حین کار نیز اهمیت دارد. دمای تولید شده توسط هر یک از این هاردها پس از شروع به کار کمی تفاوت دارد. در واقع هاردهای مدل hdd سریع‌تر داغ می‌شوند و حرارت آن‌ها بالا می‌رود. به همین خاطر نیز کاربران در استفاده از آن‌ها گاها دچار مشکل می‌شوند.

اما هاردهای ssd حرارت کمتری را در مدت زمان طولانی‌تر تولید می‌کنند و از این نظر نیز مزایای قابل توجهی به نسبت مدل hdd دارند. محدوده دمایی مربوط به این هاردها در حین عملکرد بین ۰ تا ۷۰ درجه سلسیوس تعیین می‌شود. اما در رابطه با هارد ssd میزان دمای نهایی 55 درجه سلسیوس است.

میزان مصرف انرژی هر یک از هاردها

تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با میزان مصرف انرژی هر یک از این محصولات نیز ارزیابی می‌شود. هر یک از آن‌ها انرژی به خصوصی در حین عملکرد خود صرف می‌کنند. میزان انرژی مصرفی آن‌ها با میزان گرمای تولید شده‌شان رابطه مستقیم دارد.

میزان انرژی مورد استفاده ssd تقریباً 4 وات است که در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود به ۲ وات کاهش می‌یابد. به همین خاطر در میان کم‌مصرف‌ترین هارد دیسک‌های لپ تاپ دسته بندی می‌شود. اما هاردهای hdd با میزان مصرف 6 وات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بررسی تفاوت هارد ssd با hdd و هاردهای ssd

تأثیرپذیری هاردها در برابر مغناطیس

تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با میزان تأثیرپذیری هر یک از این محصولات در برابر عوامل مغناطیسی یک اصل اساسی است که بررسی می‌شود. مغناطیس یک عامل مخرب در سیستم فنی لپ تاپ‌ها به شمار می‌روند. به همین خاطر در زمان خرید این هارد دیسک‌ها میزان تأثیرگذاری مغناطیس بر روی آن‌ها ارزیابی می‌شود.

در این زمینه نیز هارد دیسک‌های ssd عملکرد مطلوب‌تری دارند. این هارد دیسک‌ها در برابر امواج مغناطیسی ایمنی بالایی دارند و کیفیت خود را حفظ می‌کنند. به این ترتیب داده‌های ذخیره شده بر روی آن‌ها نیز هیچ آسیبی نمی‌بینند.

بررسی این تفاوت هارد ssd با hdd امنیت بالای هاردهای ssd را مشخص می‌کند. هاردهای hdd پس از این که در معرض امواج مغناطیسی قرار گرفتند، بلافاصله اطلاعات را پاک کرده و ایمنی اولیه خود را از دست می‌دهند. از این رو استفاده از آن‌ها برای سیستم‌های پیشرفته امروزی مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

بررسی ظرفیت هارد دیسک‌ها

تفاوت هارد ssd با hdd در رابطه با میزان ظرفیت هر یک از آن‌ها نیز حائز اهمیت است. به همین خاطر میزان ظرفیت آن‌ها در هر یک از مدل‌ها برای انواع تجهیزات و سیستم‌های پیشرفته امروزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع میزان ظرفیت هر یک از آن‌ها برای نوت بوک‌ها و رایانه‌های رومیزی متفاوت است. برای نوت بوک‌ها در حجم کمتر از یک ترابایت و برای کامپیوترهای رومیزی در حدود ۱ ترابایت تعیین می‌شود.

بررسی قیمت و تفاوت هارد ssd با hdd

تفاوت‌های هر یک از این محصولات در خصوص قیمت و هزینه‌های تعیین شده برای آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای خرید آن‌ها باید به این مؤلفه مهم توجه داشته باشید. در واقع برآورد میزان بودجه برای خرید این تجهیزات یک اصل اساسی است.

با در نظر گرفتن مشخصه‌های فوق که در رابطه با هر یک از این سری محصولات مطرح شدند، می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت انواع hdd در سطح پایین‌تری نسبت به هاردهای ssd قرار می‌گیرد. به همین خاطر قیمت مدل هارد ssd به مراتب بیشتر و بالاتر از مدل hdd است. این مسئله یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این تجهیزات کاربردی محسوب می‌شود. شما می‌توانید در سایت همراه سیب برترین مدل‌های هر یک از این مجموعه محصولات را پیدا کرده و از فرصت خرید آن‌ها استفاده به عمل آورید.

بررسی قیمت و تفاوت هارد ssd با hdd

Hdd بخریم یا ssd؟

با وجود کلیه وجه تمایزهایی که در خصوص این محصولات مطرح شدند، باز هم برخی از مشتریان برای خرید این تجهیزات سردرگم می‌شوند. قیمت بالای هارد دیسک‌های ssd محدودیت‌هایی برای خرید آن‌ها برای برخی از مشتریان به وجود آورده است.

از این رو گاها توصیه می‌شود که از این تجهیزات به صورت هم‌زمان در کنار هم استفاده شود. استفاده از هاردهای ssd برای برخی از مصارف امروزی مناسب‌تر است. به طور مثال گیمرهای حرفه‌ای باید از هارد دیسک‌های ssd بر روی سیستم خود استفاده کنند.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با تفاوت هارد ssd با hdd اطلاعاتی را بررسی کردیم. در صورتی که شما هم قادر به انتخاب بین این دو محصول نیستید، به ویژگی‌های یاد شده در این گزارش توجه داشته باشید. همراه سیب یک مرکز معتبر برای ارائه خدمات فروش هر یک از این تجهیزات پیشرفته و امروزی است.

با بررسی‌های انجام گرفته سیستم هاردهای ssd بسیار باکیفیت‌تر و به‌روزتر از مدل hdd طراحی شده است. به همین خاطر مشاورین فروش و کارشناسان فنی گذشته از قیمت بالای این محصولات خرید آن‌ها را توصیه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --