وبلاگ

آموزش کنترل تلویزیون TV  با گوشی هوشمند

تصویر کنترل وگوشی وآموزش کنترل تلویزیون TV با گوشی هوشمند

کنترل تلویزیون با استفاده از گوشی هوشمند، یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته و مفید در دنیای امروز است که به کاربران امکان مدیریت آسان و هوشمندانه‌ی تلویزیون را می‌دهد. این روش نوین کنترل، به کاربران امکان می‌دهد تا بدون نیاز به کنترل از راه دور با استفاده از گوشی هوشمند خود به راحتی تلویزیون را کنترل کنند. آموزش کنترل تلویزیون با گوشی‌‌ می‌تواند برای کاربران مفید باشد. با توجه به پیشرفت فناوری و گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند، روش کنترل تلویزیون با گوشی‌ به یکی از مورد علایق کاربران تبدیل شده است. در این صفحه به بررسی اصول و روش‌های مختلف کنترل تلویزیون با گوشی‌ هوشمند می‌پردازیم.

کنترل تلویزیون با گوشی‌

دو روش اساسی برای استفاده از گوشی برای کنترل تلویزیون وجود دارد. در روش اول که ساده‌تر و کم‌دردسرتر است، می‌توان از قابلیت فرستادن سیگنال‌های مادون قرمز توسط گوشی هوشمند برای کنترل انواع دستگاه‌ها مانند تلویزیون استفاده کرد. با این حال، اکثر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند این قابلیت را در محصولات خود قرار نمی‌دهند و تنها برخی از شرکت‌ها مانند شیائومی این قابلیت را در برخی از محصولات خود ارائه می‌دهند.

در صورتی که گوشی یا تبلت شما مجهز به فرستنده مادون قرمز نباشد نیز امکان استفاده از روش دیگری برای کنترل تلویزیون با گوشی‌ وجود دارد. شما می‌توانید با اتصال تلویزیون و گوشی خود به یک شبکه بی‌سیم و استفاده از یک اپلیکیشن مناسب از موبایل به عنوان کنترل استفاده کنید. استفاده از هر دو روش با خرید گوشی آیفون یا سایر برندهای دیگر امکان پذیر است.

کنترل تلویزیون با مادون قرمز

راه‌های کنترل TV با گوشی هوشمند متعدد هستند اما کنترل تلویزیون با استفاده از تلفن همراه در اکثر مواقع از طریق فناوری مادون قرمز (IR) صورت می‌گیرد. برای استفاده از این ویژگی، نیاز به دو عامل است:

  •  تلفن همراهی که قابلیت ارسال سیگنال مادون قرمز را داشته باشد.
  •  تلویزیونی که قابلیت دریافت سیگنال مادون قرمز را داشته باشد.

آموزش کنترل تلویزیون TV  با گوشی هوشمند کنترل تلویزیون با مادون قرمز

نحوه کنترل تلویزیون با مادون قرمز

با خرید گوشی موبایل می‌توان از آن به عنوان کنترل تلویزیون نیز استفاده کرد. برای کنترل تلویزیون با گوشی‌ کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

  بهترین آیپدها برای طراحی

۱. دانلود و نصب یک برنامه کنترل تلویزیون بر روی گوشی همراه. در فروشگاه‌های اپ‌های مختلف (مانند Google Play و App Store) می‌توانید برنامه‌های مختلفی را برای کنترل تلویزیون با مادون قرمز پیدا کنید.

  •  بسیاری از نرم‌افزارهای مادون قرمز برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون مخصوص برندها و مدل‌های خاصی هستند؛ بنابراین، قبل از دانلود هر نرم‌افزار کنترل تلویزیون، بهتر است دستورالعمل‌ها و توضیحات مربوط به آن را با دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید که برنامه با برند و مدل تلویزیون شما سازگار است.
  •  یکی از برنامه‌های مناسب برای کنترل تلویزیون با گوشی‌‌ AnyMote Smart Remote است. این نرم‌افزار یکی از بهترین ابزارها برای کنترل از راه دور با استفاده از مادون قرمز محسوب می‌شود. با استفاده از این نرم افزار می‌توان علاوه بر تلویزیون هر دستگاهی که قابلیت دریافت IR را دارد کنترل کرد. تجهیزات استریو، دستگاه پخش DVD و Blu-ray و حتی برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع نمونه‌ای از این دستگاه‌ها هستند. با AnyMote Smart Remote می‌توانید به طور کامل بر روی ۹۰۰ هزار دستگاه دیجیتالی مختلف از جمله تلویزیون‌ها و وسایل الکترونیکی متنوع کنترل پیدا کنید. این نرم‌افزار قابلیت نصب و استفاده در اکثر گوشی‌های دارای مادون قرمز را دارد به همین دلیل بسیار کاربردی است.

۲. اطمینان حاصل کنید که گوشی همراه شما دارای یک سنسور مادون قرمز است. با خرید گوشی شیائومی ، سامسونگ، اپل و غیره می‌توانید از این سنسور بهره‌مند شوید. برخی از گوشی‌های هوشمند امروزی ممکن است برای کنترل تلویزیون با گوشی‌ مناسب نبوده و این قابلیت را نداشته باشند اما بسیاری از گوشی‌های مدرن حتی گوشی‌های موبایل میان رده دارای بلستر مادون قرمز هستند.

  •  چگونه متوجه شویم تلفن همراه ما از مادون قرمز پشتیبانی می‌کند؟ برای تشخیص اینکه آیا گوشی شما از بلستر مادون قرمز (IR blaster) پشتیبانی می‌کند یا خیر، می‌توانید از طریق بخش تنظیمات گوشی خود، مدل گوشی را برداشته و به دنبال مشخصات گوشی خود بگردید. اگر واژه “IR blaster” در مشخصات آن یافت شد، به این معنی است که گوشی شما قادر به استفاده از بلستر مادون قرمز است.

۳. نرم افزار  IR remote را باز کنید.

۴. انتخاب بلستر IR :هنگامی که برنامه کنترل تلویزیون را باز کنید از شما می‌خواهد IR blaster خود را انتخاب کنید. برای انتخاب این بلستر مادون قرمز و دریافت مجوزهای لازم، دستورالعمل‌های موجود در صفحه را دنبال کنید.

  بررسی و مقایسه‌ ایرپادهای اپل

۵. اکثر برنامه‌ها برای کنترل تلویزیون با گوشی‌ یک لیست داخلی از دستگاه‌های صوتی و تصویری قابل پشتیبانی را در خود جای داده‌اند. شما می‌توانید از این لیست انتخاب کنید. معمولاً شما باید ابتدا سازنده (برند) و سپس مدل دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنید که برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نیاز به کد جهانی دارد، می‌توانید از جستجوی “کد کنترل از راه دور” در اینترنت برای پیدا کردن کدهای مربوطه استفاده کنید. منابعی مانند https://codesforuniversalremotes.com می‌توانند به شما در یافتن کدهای مورد نیاز کمک کنند.

۶. بعد از انتخاب مدل، برنامه به شما دستورالعمل‌هایی نشان می‌دهد تا بتوانید دستگاه مورد نظر خود را به آن متصل کنید. مراحل مختلف بر اساس برنامه و دستگاه انتخاب شده متفاوت است. پس از اعمال تنظیمات، شما باید قادر باشید از گوشی اندروید خود برای کنترل تلویزیون با گوشی‌ استفاده کنید.

۷. با نحوه تبدیل گوشی هوشمند به کنترل TV آشنا شدید. همانند یک کنترل تلویزیون معمولی، برای استفاده صحیح از بلستر IR باید دقیقاً روبه‌روی تلویزیون قرار گیرید. بلستر IR اغلب در بخش بالای دستگاه قرار دارد. شما می‌توانید به سادگی گزینه‌های صفحه دستگاه اندروید خود را لمس کنید تا بتوانید دستگاه مورد نظر خود را کنترل کنید.

کنترل تلویزیون با گوشی‌‌ AnyMote Smart Remote

آزمایش عملکرد کنترل تلویزیون با مادون قرمز

برای تست و بررسی عملکرد مادون قرمز و اطمینان از فعال بودن کنترل تلویزیون با گوشی‌، ابتدا دکمه پاور را فشار داده و دستگاه را روشن و خاموش کنید. سپس می‌توانید عملکردهای کنترلی دیگر را بررسی و امتحان کنید. این کنترلر مجازی قادر است عملکردی همانند کنترلر اصلی دستگاه را ارائه دهد.

کنترل تلویزیون بدون مادون قرمز

برای کنترل تلویزیون بدون مادون قرمز می‌توانید از طریق قابلیت‌های WiFi و WiFi Direct استفاده کنید. برای تبدیل گوشی موبایل به یک کنترل کننده از طریق وای فای، نیاز به یک مودم یا یک گوشی دیگر دارید که بتواند به عنوان یک نقطه دسترسی عمل کند، همچنین دستگاه تلویزیون شما باید از ویژگی‌های مانند WiFi و WiFi Direct پشتیبانی کند. به این ترتیب، با اتصال گوشی موبایل و دستگاه تلویزیون به همان شبکه وای فای، می‌توانید کنترل تلویزیون با گوشی‌ را عملی کنید.

نحوه کنترل تلویزیون با گوشی‌ به کمک WiFi

۱. نرم افزار AnyMote Smart Remote را دانلود کرده و نصب کنید.

۲. برای کنترل تلویزیون با گوشی‌‌ باید گوشی و تلویزیون را به یک مودم مشترک یا  Hotspot (هات‌اسپات) گوشی دوم وصل کنید.

  بهترین لپ تاپ اپل برای دانشجویان در سال 2022

۳. نرم افزار را باز کنید و با پیدا کردن مدل تلویزیون، موبایلتان را به یک کنترل تلویزیون تبدیل کنید.

نحوه کنترل تلویزیون با گوشی‌ به کمک WiFi Direct

بدون نیاز به مودم یا گوشی دوم، می‌توانید گوشی خود را با استفاده از فناوری WiFi Direct به یک کنترل تلویزیون تبدیل کنید. برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون شما باید قابلیت WiFi Direct را داشته باشد و شما باید یک نرم‌افزار قابل اتصال مستقیم به WiFi Direct را دانلود کنید. می‌توانید این نرم‌افزارها را از سایت رسمی سازنده تلویزیون خود دانلود کنید.

۱. دانلود ترم افزار گفته شده.

۲. فعال کردن WiFi و WiFi Direct

۳، با روشن کردن WiFi موبایل به WiFi Direct تلویزیون متصل شوید.

۴. با باز کردن برنامه می‌توانید از قابلیت‌های کنترل تلویزیون با گوشی‌ بهره‌مند شوید.

کنترل تلویزیون با بلوتوث

همان‌طور که با خرید گوشی سامسونگ از سیستم عامل اندروید و بلوتوث بهره‌مند می‌شوید با خرید تلویزیون اندرویدی نیز می‌توانید از بلوتوث استفاده کنید. این قابلیت بی‌سیم بسیار پرکاربرد است. یکی از روش‌های ساخت کنترل تلویزیون با گوشی‌ به کمک بلوتوث است. برای استفاده از این قابلیت باید تلویزیون شما اندرویدی باشد. برای نحوه کنترل تلویزیون با گوشی‌ به کمک بلوتوث مراحل زیر را طی کنید:

  •  بلوتوث موبایل خود را فعال کنید.
  •  نرم افزار ریموت کنترل اندروید را باز کنید.
  •  نام تلویزیون هوشمند خود را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.
  •  یک درخواست برای جفت شدن بلوتوث نمایش داده می‌شود که باید گزینه‌ی جفت شدن (Pair) را انتخاب کنید تا بتوانید از موبایلتان به عنوان ریموت کنترل استفاده کنید.

جمع بندی

 کنترل تلویزیون با استفاده از گوشی سامسونگ، شیائومی، اپل و غیره به کاربران امکان می‌دهد تا با استفاده از گوشی هوشمند خود، به راحتی و با کمترین دردسر تلویزیون را کنترل کنند. در انتخاب گوشی هوشمند برای کنترل تلویزیون، باید به مواردی مانند قابلیت فرستنده مادون قرمز، پشتیبانی از شبکه بی‌سیم و نرم‌افزارهای مربوطه توجه کرد. اگر دستگاه خریداری شده از همراه سیب یا سایر فروشگاه‌های معتبر از مادون قرمز پشتیبانی نمی‌کرد هم، همچنان می‌توانید از امکانات شبکه بی‌سیم و نرم‌افزارهای مختلف استفاده کنید تا تلویزیون را به طور هوشمند کنترل کنید. از مزایای این روش می‌توان به سهولت استفاده، عدم نیاز به دستگاه کنترل از راه دور و امکانات پیشرفته‌تری که اپلیکیشن‌های کنترل تلویزیون برای کاربران فراهم می‌کنند، اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --